EDC Nedir? EDT Nedir? EDP Nedir? Extrait Nedir? Dördü arasındaki farklar nelerdir?

EDC dediğimiz zaman Eau De Cologne’u kastediyoruz. EDT dediğimiz zaman Eau De Toilet’i, EDP dediğimiz zaman  Eau De Parfum’ü kastediyoruz ve Extrait veya sadece Parfum dediğimiz zaman ise Extrait De Parfum’u kastediyoruz. Aslında bugünkü algımız çokta doğru olmayarak bu üç farklı çeşidin arasında sadece bir konsantrasyon farkı olduğunu yani sadece alkol içinde çözünen koku miktarının yoğunluğunun değiştiğini sanıyoruz. Günümüzde pek çok kişinin de öyle kabul ettiği ve bir çok markanın ürünlerinde bu oranlar korunduğu için ilk olarak bu üç çeşidin yoğunluklarına bakalım.

Eau De Cologne (EDC)

Eau De Cologne dediğimizde %2 – %5 arasında bir yoğunluktan bahsedebiliriz yani en hafif konsantrasyona sahip olan parfüm çeşidimiz Eau De Cologne olmakla birlikte kullanım alanları genellikle uzun süreli kalıcılık amaçlanarak oluşturulmamaktadır. Genellikle kalıcılık süreleri 1 – 2 saat arasında değişmektedir. Günümüzde kısa süreli ferahlık ve yenilenme sağladığı için pek çok marka parfümlü kolonyalar çıkarmıştır. Günün yorucu temposundan bir an sizi alıp uzaklara götürecek NAOMI ve MİSTANBUL parfümlü kolonyalarını denemenizi öneririm.

Eau De Toilet (EDT)

Eau De Toilet dediğimizde yoğunluğu %5 ila %15 arasında değişen parfümler aklımıza gelmektedir. Eau De Cologne’den daha yoğun bir konsantrasyona sahip olarak 4 – 8 saat arasında bir kalıcılık sağlamaktadır. Genellikle erkek parfümleri EDT konsantrasyona sahiptir çünkü spor ve çarpıcı kokular ancak bu şekilde ağırlaşmadan erkeklerin beğenisine sunulabilmektedir.

Eau De Parfum (EDP)

Eau De Parfum dediğimizde ise yoğunluğu %15 ila %20 arasında değişen, genellikle kadın parfümlerine hakim olan konsantrasyonlar EDP olmaktadır. Kalıcılığı 8 – 18 saat arasında değişmekte kokunun karakteristik özelliğine göre daha uzun süreler kalıcı olabilmektedirler. Eau De Parfumler daha güçlü daha oryantal bir yapıya sahiptirler.

Extrait De Parfum

Extrait De Parfum veya sadece Parfum konsantrasyon ve kalıcılığı en fazla olan parfüm çeşidi olarak %20 ila %30 ve daha fazlasına kadar çıkan en güçlü ve kalıcı parfümlerdir. Genellikle Niş Parfüm koleksiyonlarında yer alırlar ve içerlerindeki zengin notaların çok daha fazla tende hapsolmasını sağlarlar.

Ancak genellikle düşülen bir yanılgıya açıklık getirmek gerekirse EDT ve EDP parfümlerin arsında sadece bir konsantrasyon farkı yok aynı zamanda bir formülasyon farkı da mevcuttur. Yani EDP ve EDT arasındaki tek fark kalıcılık değildir aslında bu parfümlerin kullanılış yerleri ve zamanları açısından önem arz etmektedir. Dolayısıyla çoğu markanın üretmiş olduğu parfümlerin EDT ve EDP çeşitleri arsında sadece bir yoğunluk farkı görmeniz mümkün değildir, mutlaka formülasyonlarında değişikliğe gitmişlerdir. Bu sebeple daha önceden EDT’sini kullanmış olduğunuz parfümün sadece daha kalıcı olacağını düşünerek EDP’sine yönelmeyin kokuya bazı ufak dokunuşlar yapılmış olabilir.

Şunu da belirtmek gerekir ki bir parfümün kalitesini belirleyen tek şey kalıcılık değildir. Kalıcılık önemlidir fakat parfümün iyi bir parfüm olup olmamasındaki tek kriter kalıcılık değildir. Kalıcılık daha çok parfümün ekonomisiyle alakalıdır bir de parfümün estetik boyutu vardır. Bir parfüm size çok güzel gelebilir fakat teninizde uzun süre kalmayabilir bu parfümün iyi olmadığını göstermez.

Etiketler: EDC Nedir? EDT Nedir? EDP Nedir? Extrait Nedir? Parfüm Yoğunluğu Neye Göre Değişir?