Parfüm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Parfüm hakkında bilinmesi gerekenleri dokuz adımda sizin için derledik:

1) Doğru Parfüm nasıl seçilmelidir?  İlk olarak koku alma duyumuzun uyanık olduğu ve gündelik kokuların henüz havaya karışmadığı sabah saatlerinde parfüm satın alınması en doğru parfümün seçilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Her ne kadar insan burnu çok kolaylıkla yorulmakta ve bir süre sonra kokuları ayırt edememektedir. Bunun için uzmanlarında belirttiği şekilde yorulan burnunuz için koku hafızanızı tazeleyecek kahve çekirdeklerini koklayabilirsiniz. Bu sayede hem yorulan burnunuzu çok fazla zorlamayacak hem de sizin için en doğru parfümü kolaylıkla seçebileceksiniz.

2) Parfüm en doğru hangi zaman ve şekilde kullanılmalıdır?

Parfüm kokusunun daha kalıcı ve aromasının değişmesini önleyen en önemli faktör vücut ısısıdır. Bu sebeple duş aldıktan sonra hızlanan kan dolaşımının hızlanması sonucu oluşan vücut ısısının parfüm kullanımı için en doğru ve ideal zaman olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Aynı şekilde parfümün moleküler yapısının değişip aromatik kokusunun bozulmasına sebebiyet vermemek için bileklere sıkılan parfümün ovuşturulmaması gerekmektedir. En doğal ve parfümün en güzel şekilde dağılımının sağlanabilmesi için bir bulutun içinden geçermiş gibi havaya sıkılan parfümün üstünüzü bir bulut gibi kaplaması gerekmektedir.

3 )Parfüm nereye sıkılmalıdır?

Parfüm kokusunun tende en iyi şekilde yayılıp hapsolduğu bölgeler vücut sıcaklığının daha yüksek olduğu kısımlarıdır. Dolayısıyla bu yayılım ve kalıcılığı en üst düzeyde sağlayabilecek bölgeler kan damarlarının en yoğun ve cilde en yakın olduğu kısımlardır. En ideal vücut bölgeleri kol içleri, bilekler, boyun çevresi, iki göğüs arası ve şakaklar olduğu söylenebilir. Uzmanlar vücudun yağlı kısımlarına parfümü sıkılmaması konusunda uyarıyor. Tenin yağlı olduğu bölgelerde, yağlı doku parfümün içeriğiyle karışacak ve kokunun yayılımına, tonuna etki edecektir. Bu sebeple yağlı bir bölge olan kulak arkasına parfüm sıkma alışkanlığı, parfümün gerçek kokusunun bozulmaması için biran önce bırakılmalıdır.

4) Parfüm nasıl saklanmalıdır?

Öncelikle parfümlerinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamanız gerekir. Parfümler içerisinde barındırdıkları karışımlar dolayısıyla sıcak ve nemli ortamları sevmezler. Bu sebeple genellikle banyolarda bulundurduğumuz parfümleri kapağı kapalı olarak daha nemsiz, serin ve karanlık bir yerde saklamalıyız. Parfümler içerikleri hazırlanırken kokunun tam anlamıyla oturması ve yayılımının tam istenildiği gibi olması için soğuk buzdolaplarında şoklama ve dinlendirme işlemi  uygulanır. Bu sebeple uzmanlar buzdolaplarının parfümler için en uygun yer olduğunu söylüyorlar. Bunlarla birlikte kesinlikle yapılmaması gereken en büyük yanlışlardan biri de arabada parfüm saklamaktır. Arabanın içindeki havanın ani değişimleri parfümlerin kimyasal karışımlarını değiştirerek kullanım ömrünü ve kalitesini düşürecektir.

5) Parfümlerimizi birbirleriyle karıştırarak kullanabilir miyiz?

Parfümler oluşturulurken birbirleriyle en iyi şekilde uyum sağlayacak olan maddelerin karıştırılmasına özen gösterilir. Bu sebeple her parfüm kendine özgü bir seremoni içinde yumuşak geçişlerle karıştırılarak meydana getirilmiştir. Eğer parfümlerinizi karıştırarak kullanırsanız bu uyumu bozan hiç istemediğiniz kötü koku ve sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden her parfümü kendi özüyle kullanmak en doğrusu olacaktır. Ancak riski almayı seviyorsanız ve karıştıracağınız kokulardan vazgeçemiyorsanız aynı koku ailesine mensup parfümleri birlikte kullanmaya özen gösterin.

6) Parfümler neden her ten ve mevsimde aynı kokmaz?

Parfümler alkol, saf su ve aromatik yağlardan oluşan karışımlardır. Bu karışımlarda her tende farklı oranlarda bulunan yağ ve tuz oranlarına farklı reaksiyonlar göstermekte kokunun yayılımı ve kalıcılığı değişmektedir. Ayrıca havanın sıcaklığı da kokunun yayılımına etki etmekte bu sebeple aynı parfüm burnumuza kış aylarında ve yaz aylarında farklı gelmektedir.

7) Parfümlerin (SKT) ne kadar sürede tüketilmesi gerekmektedir?

Parfümlerin içerisinde bulunan alkol oranına göre tüketilmesi gereken süre yani kullanım ömrü değişmektedir. Alkol oranı ne kadar fazlaysa parfümün ömrü o kadar uzundur. Ancak bu tek kriter değildir parfümün içeriğinde bulunan hammaddelerinin birbirleriyle olan etkileşimi de kullanım ömrüne etki etmektedir. Bununla birlikte genellikle en çok karşılaştığımız iki çeşit parfüm çeşitleri olan Eau de Parfum (EDP) ve Eau de Toilette (EDT), alkol oranı daha fazla olan parfümler olduğundan içlerindeki hammaddelere göre değişkenlik göstermekle birlikte 3 ila 10 yıl arasında kullanım ömrüne sahiptirler.

8) Parfümleri tende nasıl daha kalıcı hale getirilir?

Parfümün tendeki kalıcılığı cilt tipiyle çok yakından alakalıdır. Yağlı ciltler kuru ciltlerin aksine parfümün aromatik kokusunu daha iyi tende hapseder. Bu yüzden parfümün teninizde kalıcılığını arttırmak istiyor ve kuru bir cilde sahipseniz, teninize parfüm sıkmadan önce kokusuz hafif yağlı vücut losyonu uygularsanız koku daha uzun süre teninizde kalacaktır.

Etiketler: Parfüm Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Parfüm, Doğru Parfüm nasıl seçilmelidir?,Parfüm nasıl saklanmalıdır?, Parfümleri tende nasıl daha kalıcı hale getirilir?